Endonezya

Bali Pratik Bilgiler

Bali hakkında bilmeniz gereken temel bilgileri sizin için derledim. Vize, havayolu, mevsim, ada içi ulaşım, kalacak yerler, feribot fiyatları, alışveriş tavsiyesi ve daha fazla bilgi sizi bekliyor 🙂

Vize gerekiyor mu?

Bali’ye vize gerekmiyor, havaalanında ücretsiz olarak 30 günlük kalış hakkı olan turist vizesi basıyorlar pasaportunuza. Bir Türk için baya onurlandırıcı bişi bu ya 🙂

Hangi havayolu?

Bize en uygun saatler Singapur Havayolları ile olduğu için Singapur aktarmalı gittik. Buradan Singapur 11 saat, Singapur’dan Bali de yaklaşık 3 saat sürüyor.

Bunun dışında Doha aktarmalı olarak Qatar ve Dubai aktarmalı olarak cialis dose for ed Havayolları’na da bakabilirsiniz. Türkiye’den aktarmasız kendimi Endonezya’ya kadar atayım derseniz de generic cialis price ile başkent Jakarta’ya kadar gidip oradan kendi aktarmanızı kendiniz gerçekleştirebilirsiniz.

Ne zaman gitmeli?

Bali tropik bir iklime sahip olduğu için aslında yıl boyunca hava sıcak. Dikkat etmeniz gereken şey ise hava sıcaklığı değil yağmur. Ocak-Nisan arası, Ekim ve Kasım ayları yağmurdan ötürü düşük sezon oluyor. Ancak hiçbir zaman aşırı bir yağış değil bu. Kısacık sağanak yağıp ardından havanın açması şeklinde. Diğer aylar ise daha kuru. En yüksek sezon her yerde olduğu gibi Temmuz Ağustos. Yani aslında yıl boyunca Bali’ye gidilebilir.

Adadaki ulaşımı nasıl sağladık?

Günlüğü 50.000-60.000 Rp’ye (yani 14-16 TL’ye) motor kiralayabilirsiniz, benzin de çok ucuz. Ufak bir probleminiz var, o da yolun sağ tarafından değil sol tarafından sürmeye alışmak 🙂 Motorla her yere girip çıkıp, irili ufaklı bir sürü köyün içinden geçip, pirinç tarlalarını geride bırakıp yollarda kaybolurken gerçek Bali’ye tanıklık edeceksiniz. Ama motor kullanamazsanız da Grab uygulamasından araç çağırabilirsiniz. (Evet Uber gibi bir uygulama ama lokallerin daha çok Grab’i tercih ettiğini gördük kaldığımız yerlerde) Bu uygulama fiyat olarak çok uygun ama taksiciler bazen bazı yerlere bu araçların girmesine izin vermiyor. Giriş yok diye tabelalar asmışlar hatta. Bunu kontrol edip bulunduğunuz bölgede izin varsa Grab’i kullanabilirsiniz. Grab dışında taksi ya da özel şoför de ayarlayabilirsiniz. Kaldığınız otel size yardımcı olabilir. Ya da maceraperest olmak isterseniz, sokakta yürürken şoför hizmetleri sunan yerlilerle pazarlığa girebilirsiniz.

Biz motorla gezerken harita işini ne yaptık?

Başka ülkelerde de kullanabileceğiniz CityMaps2Go uygulamasından Bali haritasını indirdik ve offline kullandık.

Kaç gece nerede kaldık?

5 gece Ubud, 4 gece Gili ve 4 gece Jimbaran yaptık. Şimdi diyoruz ki 3 gece Jimbaran yapıp Gili’lerde 1 gece daha fazladan kalabilirmişiz. Bunu deme sebebimiz deniz aşığı ve su kuşu olmamız 🙂

Tavsiye edebileceğimiz kalacak yerler var mı?

Ubud merkezde Airbnb ile bu güzel evde kaldık. Deneyiminizi güzel kılan bir nevi de ev sahibi. Her şeyinizle ilgileniyor. Alt kattaki dairelerinin fiyatı daha da uygun. Ubud’un ormanlık bölümünde hem manzara hem de düşük ücret kombinasyonunu yakaladığımız Villa Indah ‘ta kaldık. Klimalı alt kat odalarını tercih ettik.  İşletme çok profesyonel değil, bazı eşyalar eskimişti. Çok bir şey beklemeyerek gitmek lazım. Eğer daha garanti bir yer olsun derseniz Hotel Tjampuhan ‘ı tavsiye edebiliriz, (hem merkeze daha yakın ve yürüyüş mesafesinde) Jimbaran’da Keraton hem deniz kenarı hem de civardaki deniz kenarı tesislere göre daha uygun fiyatlı. Gili Trawangan’da deniz kenarı Pearl of Trawangan, Pondok Santi ve Bale Sampan‘ı öneririz. Bunların dışında turizm çok gelişmiş olduğu için hiç zorlanmadan her bütçeye göre bir sürü seçenek bulabilirsiniz.

Güvenli mi? 

Bali genel olarak çok güvenli. Bodrum, Çeşme gibi turizm açısından gelişmiş yerler gibi. Ancak bu kadar güzelliğe rağmen malesef Bali’de başımıza kötü bir şey geldi. Kuta’da yankesiciler oluyor diye çok okumuştuk ve sokaklarda yürürken dikkat ettik zaten. Ancak başımıza gelen şey yürürken olmadı malesef! Motorumuza binmiş Jimbaran’a dönüyorduk, telefondan haritaya bakmak için yol kenarında durduk. Tam o sırada yanımıza başka bir motor yanaştı ve telefonu kapıp kaçtı! Sonrası tatsız hikaye, adamları kovalamaya çalıştık ilk refleks olarak sonra da karakola gittik vs. Sonuç yok tabii ki. Aman herkes dikkat etsin lütfen!

Gili Adaları için feribot fiyatları nasıl? 

Gili Adaları’na hızlı bot fiyatları çok değişken. Açıkçası kimi ne kadar kazıklasak kardır diye bir tutum var malesef. Herkes farklı firmaların biletini satmaya çalışıyor sokakta size. Fiyatları 500.000- 600.000Rp kişi başı tek yön olarak açıyorlar sonrası sizin pazarlık ve şansınıza kalıyor. (Bali’deki kara transferiniz fiyata dahil). Biz gidiş-dönüş iki kişi toplam 900.000Rp kadar inebildik. Bota bineceğimiz gün turistler konuşurken öğrendik ki aynı bileti onlara tek yön 500.000Rp’den satmışlar! Biz Wahana Gili Ocean denen firmayı kullandık, dönüşte Bali transferimizde adrese kadar bırakmayıp bizi hiçbir şeyin ortasında bi yerde bıraktılar hatta otobüsten kovdular “GET OUT” diye. Bali’de tanıştığımız ilk kaba insan bu şofördü. Bi daha gidicek olsak Blue Water Express’i deneyebiliriz.

Bali’de deniz nasıl? 

Bali’nin denizi bi Ege Denizi değil tabii. Bunu bildiğimiz için de gezimize Gili Adaları’nı ekledik, iyi ki de eklemişiz. Bu adalar mercan kayalıklarıyla çevrili olduğu için sualtı yaşamı oldukça zengin. Dalış yapabileceğiniz gibi (sürüyle dalış okulu var) şnorkelle bile muazzam şeyler görebiliyorsunuz. Ayrıca kumu beyaz, deniz rengi belli saatlerde turkuaz 🙂 İlla Bali’de de denize gireceğim derseniz, genel olarak Batı kıyılarını eleyin. Bu kıyılar sörf dalgalarına çok açık. Konuştuğumuz yereller de sol taraf sörf için sağ taraf yüzmek için dediler bize. İlla o dalgalı denize gireceğim derseniz de aman dikkat diyim, Jimbaran’da neredeyse dalga kurbanı oluyordum, dalgaya bi yakalandım beni çamaşır makinesi gibi evirdi çevirdi uzun bi süre su üstüne çıkamadım, fenaydı. Bizim gitmeye vaktimiz olmadı ama aldığımız bir lokal tüyoya göre Pandawa koyu yüzmek için çok iyiymiş. Bir de Bukit yarımadasında falezlerin altında koylar var, oralarda yüzmek daha kolay. Biz Eat Pray Love filminin çekildiği Padang Padang koyuna gittik bu bölgedeki.

Nereden alışveriş yapılabilir? 

Alışveriş için herkesin şansına başka yerler denk gelebilir ama bize göre otantiklik ve fiyat olarak her şey Ubud’da daha iyiydi. Orada gördüklerimizin kalitesinde ve fiyatında bir daha denk gelemedik. Güney Bali’de girdiğimiz bir dükkan Ubud’un 2 katı fiyat verdi bize! Çok içimde kaldı her şeyi Ubud’dan almamış olmak! Bir de eğer tüm geziniz boyunca göreceğiniz tapınaklara taşıdıkları hasır kutulardan ya da tütsülerden almak isterseniz dini malzemeler satan bir dükkan tercih edebilirsiniz. (Merak etmeyin bu dükkanları biraz dikkat ederseniz adım başı göreceksiniz) Böylece lokal bir ürün ve fiyat elde edersiniz 🙂

Yanınızda olmazsa olmaz ne götürmelisiniz? 

Malum doğası hala bozulmamış, bakir kalmış bir yer olduğu için Bali yanınızda sinek dostlarınız da olacak. Kesinlikle sinek kovucu spreylerden yanınızda götürün, kaşınmaktan krize girmeyin.

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply