Fransa

Paris’te Havalimanı Ulaşımı

Evet Paris her zaman iyi bir fikir! Ne güzel biletlerinizi aldınız, kendinizi bu romantik şehrin filmlerdeki sokaklarına atmak için can atıyorsunuz. Ufak bir detay var, önce bunu hak etmelisiniz :)) Arkadaşlarımızın ilk sorusu Paris havalimanı ulaşımı olduğu için bu konuyu ele almak istedim.

♦Hangi havalimanı? 

THY, tadalafil prescribing information, online viagra prescription ve Onur Air ile Charles de Gaulle (şarl dö gol diye okunduğu doğrudur) ya da Pegasus ile Orly havalimanına gelebiliyorsunuz.

♦Charles de Gaulle- Şehir merkezi: 

Kabaca shuttle ya da tren seçenekleriniz var.

Rossybus denen shuttle + metro: Sizi Opera’ya kadar götürüyor, 1 saat 15 dakika gibi sürebilir ve üstüne Opera’dan tekrar bir metroya binip otelinize ulaşmanız gerekiyor. Ücret 12.5 euro (+tek yön metro ücreti)

RER B: Banliyö treni. Otobüse göre daha pratik. Paris’te kaldığınız yere göre değişmekle beraber 25-35 dakikada şehirdeki garlardan birine varıp aynı bilet ile ek ücret ödemeden metro hatlarına aktarma yapıyorsunuz. Ücret 11.40 euro.

Merkezde inebileceğiniz garlar şunlar: Gare du Nord, Châtelet-Les-Halles, St-Michel, Luxembourg, Port-Royal ve Denfert-Rochereau. (Aşağıdaki haritada işaretledim, mavi hat RER B hattının Paris sınırları içindeki durakları)

Dikkat ettiyseniz bu hat şehri kuzey güney ekseninde kesiyor. Kalacağınız yer bu garlardan biri değilse korkmayın, gördüğünüz gibi Paris romantik bir şehir olduğu kadar aynı zamanda bir metro ağı şehri. Kolayca aktarma yapıyorsunuz.

 

Orly- Şehir merkezi:

Yine shuttle ya da tren seçenekleriniz var.

Orlybus denen shuttle + metro: Bu otobüs sizi Paris’teki Denfert Rochereau metro istasyonuna kadar götürüyor. (yaklaşık 30 dakika) Burdan sonra tekrar metroya ya da RER B’ye binmeniz gerekiyor. Bu sebeple çok pratik değil. Ücret 8.70 euro. (+tek yön metro ücreti)

Orlyval + RER B: Orly’de önce “Orlyval” denen ara trene binmeniz gerekiyor toplu ulaşıma varmak için. Antony adlı istasyonda bu araçtan inip RER B banliyö trenine binmeniz gerekiyor.Kaldığınız yere göre değişmekle beraber merkez garlardan birine varmak 30-35 dakika sürüyor. Aynı bilet ile ücret ödemeden metro hatlarına aktarma yapabiliyorsunuz. Ücret 13.25 euro.

Diğer havalimanı ile aynı trene mi biniyorum demeyin, cevap evet ama farklı yönlerden biniyorsunuz, kafanız karışmasın. Charles de Gaulle Kuzey Doğu’dayken Orly ise Güneyde kalıyor. Bu tren hattı da baştan aşağı şehri bağladığı için birinde yukarıdan diğerinde de aşağıdan binmiş oluyorsunuz.

→Biletleri makinelerden ya da gişelerden alabiliyorsunuz. Makinelerde İngilizce dil seçeneği var.

→RER B’ye binerseniz trenin gittiği yöne çok dikkat edin. Özellikle Paris’ten havalimanına dönerken doğru havalimanı yönüne bindiğinizden emin olun. Platformda beklerken ekranlardan da gelecek trenin uğrayacağı istasyonları kontrol edebilirsiniz.

→Yolculuk esnasında biletinizi yanınızdan ayırmayın, hiç denk gelmedim ama kontroller olabilir. Ayrıca genelde duraklardan çıkışta tekrar bileti okutarak çıkmanız gerekiyor.

→ Hangi havalimanı olursa olsun terminali kontrol edin. Örneğin Orly’de Orly Batı ve Orly Güney terminalleri var ve dönerken farklı duraklarda inmeniz gerekiyor. (Pegasus güney terminalini kullanıyor) Charles de Gaulle’de de terminal 1, 2 ve 3 var.

→Trenlerde yankesicilere dikkat edin!

You Might Also Like

No Comments

    Leave a Reply